Strona poświęcona zamkowi Niesytno w Płoninie, jednemu z najpiękniejszych zabytków województwa dolnośląskiego. Kiedyś siedziba rycerzy rabusiów, następnie bogatych śląskich rodów, obecnie zapomniany, zniszczony i opuszczony wymaga zainteresowania a także ratunku. Największym brakiem poszanowania dla dorobku ludzkości, jest brak poszanowania swojej własnej historii, która rzutuje zarówno na poprzednie pokolenia, jak i na nas, „teraźniejszych”. Trudno optymistycznie patrzeć w przyszłość, widząc wokoło brak należytej troski dla starych, przesiąkniętych historią i licznymi legendami murów starego zamku. Takich miejsc z pewnością jest wiele, pośród nich swoje - zdaje się - szczególne miejsce, zajmuje zdewastowany zamek w Płoninie.

W chwili obecnej trwają na zamku prace archeologiczne i remontowe. Wraz z nowymi właścicielami pojawiła się szansa na powrót Niesytna do dawnej świetności.

aktualne wiadomości na Facebooku

"Gazda z Diabelnej" w Płoninie

Pod koniec lat 70-tych XX wieku na terenie zamku i pałacu pojawiła się ekipa filmowa, kręcąca sceny do serialu dla dzieci i młodzieży „Gazda z Diabelnej”. Jak podaje filmpolski.pl:

Tytuł serialu wskazuje miejsce, gdzie rozgrywa się akcja – na górze Diabelnej mieści się schronisko, w którym „gazduje” przybyły niedawno do kraju żołnierz, uczestnik walk w Afryce i pod Monte Cassino, zresztą rodowity góral. Dwudziestoparoletni kierownik schroniska stopniowo nawiązuje kontakty z dziećmi, poznaje mieszkańców osady i żołnierzy miejscowej placówki WOP. Obserwuje tworzenie się nowej społeczności na tzw. ziemiach odzyskanych – osobliwy konglomerat ludzi z różnych stron, pionierów, osadników, szabrowników, którzy przybywają do wymarłej i zniszczonej osady, początkowo żyjąc w atmosferze nieustannego zagrożenia ze strony działającego tu ciągle Wehrwolfu. Poznajemy bohaterów filmu: Rysia, który dowiedziawszy się przypadkiem w czasie ewakuacji cywilnej ludności niemieckiej, że jest dzieckiem polskim oddanym na wychowanie niemieckim rodzicom, pozostaje samotnie w mieście, przybyłych osadników – nowych mieszkańców miasteczka. Wśród nich są i rówieśnicy chłopca, przybyli z różnych stron Polski. Są też i dorośli – często osamotnieni ludzie, szukający miejsca, w którym można by zapomnieć o wojnie, o osobistych tragediach i rozpocząć życie od nowa.

filmpolski.pl







W odcinku 2 serialu w jednej ze scen pojawia się pałacowy portal z zawieszoną na kartuszu hitlerowską flagą – w filmie zabytek jest nazywany „zamkiem SS”. Dopiero w odcinku 4 zamek i pałac są tłem w kluczowych scenach. Można w nich zobaczyć portal, pałacowy dziedziniec, ruiny zamku i wnętrza pałacu. Na początku 3 odcinka ponownie widzimy portal na którym żołnierz zawiesza polską flagę oraz budynek bramny. Tło filmu ma dzisiaj już wartość historyczną ponieważ od czasu kręcenia tych scen pałac popadł w kompletną ruinę.

Poniżej sceny z filmu w których pojawia się zamek i pałac Niesytno w Płoninie:


Zamek w filmie „odkrył” Pan Andrzej Kowalski, który opisał inne miejsca jakie zobaczymy w serialu: forum.przesieka.pl